Witamy w zakładce Nasze Akcje znajdą tu Państwo informacje o naszych wyjazdach.

 

Manewry w Bukowcu

19-02-2009 23:40:07

W dniu 19.02.2009 r w naszej miejscowości odbyły się ćwiczenia doszkalające na obiektach.

Tego dnia po raz pierwszy zostały zorganizowane manewry na obiekcie sakralnym a nie na obiekcie przemysłowym tak jak miało to miejsce dotychczas. Mowa tu o Kościele Parafialnym Pod wezwaniem Świętego Marcina w Bukowcu. Jest to obiekt szczególny ,w którym ryzyko powstania pożaru jest duże z racji na materiał z ,którego jest on wykonany.

Drewniany kościół pod wezwaniem św. Marcina, wybudowany w latach 1737 – 1742 przez starostę śremskiego Karola Opalińskiego z Bnina. Staraniem ks. prob. Stanisława Maciaszka kościół został rozbudowany w latach 1923/1925 wg. projektu arch. Stefana Cybichowskiego. Kościół posiada 4 barokowe ołtarze. W ołtarzach obrazy świętych: Matki Boskiej, św. Apolonii, św. Wawrzyńca, św. Marcina, św. Izydora, św. Jana Nepomucena, św. Walentego i św. Kazimierza Królewicza. Na uwagę zasługuje chrzcielnica, ambona i kaplica Najśw. Serca P.Jezusa. W kościele witraże figuralne przedstawiają sceny biblijne i życie świętych.

Około godziny 8:30 doszło do pożaru na chórze naszego kościoła. W pierwszej kolejności zostały zaalarmowane dwa wozy z OSP Bukowiec oraz z JRG Nowy Tomyśl SDł, GBA i SH czyli podnośnik hydrauliczny. Po przyjeździe na miejsce pożaru i uprzednio po zameldowaniu się u dowódcy akcji przystąpiliśmy do działań ,które polegały na sprawieniu dwóch linii gaśniczych, oraz wejście po jednej rocie (na linię) w aparatach powietrznych, jedna od strony drzwi frontowych w kierunku na wierzę kościoła (519-33) a druga linia od strony zakrystii w kierunku starego ołtarza. (519-32). JRG miała za zadanie ustawienie drabiny wewnątrz tak aby była możliwość podania prądu wody na chór gdzie szalał pożar. Załoga SH zabezpieczała wierzę od strony kaplicy. Po chwili dotarły jednostki OSP z Borui Kościelnej i z Sątop. Druhowie z Borui zasilali nasze auto z hydrantu przy ulicy Kościelnej natomiast OSP Sątopy zasiliły wozy JRG z basenu p.poż. poprzez zasysanie wody przy użyciu motopompy.

Opisywane sceny tego czarnego scenariusza na szczęście okazały się tylko ćwiczeniami doskonalącymi jednostek straży pożarnej.

Po manewrach dowódca JRG Pan asp. sztab. Andrzej Łaciński wraz ze zastępcom komendanta powiatowego PSP w Nowym Tomyślu Panem kpt. mgr inż. Jarosław Zamelczyk

omówili przebieg działań jak i przekazali cenne uwagi i spostrzeżenia a następnie wszyscy druhowie udali się d domu katolickiego gdzie czekał na nich ciepły poczęstunek w postaci grochówki.

W działaniach udział brały następujące jednostki:

OSP Bukowiec

GBA 2,5 Star 244

GBA 2,5 Star l70

JRG Nowy Tomyśl

GBA 2,5/16

SH-21

SDł

OSP Boruja Kościelna

GBA 2,5

OSP Sątopy

GLM 8

 

buk1.JPGbuk2.JPGbuk3.JPGbuk4.JPG

Powrót do listy